Top ten places for Bristol & West teams in London Marathon

CONFIRMATION in Athletics Weekly magazine this week that Bristol & West AC’s senior men finished seventh overall and top Midlands team in the Virgin London Marathon.

The squad of Harry Allen (2:23.30), Maciej Bialogonski (2:23.40 and pictured left) and Graham Breen (2:35.19) clocked a cumulative time of 7hs 22mins 29secs.

Because the event incorporated the British and English Championships there was strict enforcement on the rule of wearing club vests so that had an impact on the final results, which are still being clarified.

The women’s squad of Annabel Granger (2:47:43), Naomi Aylwin (3:11:36) and Lucy Bird (3:16:23) placed ninth.

 

1 Serpentine RC 7:05:13 (with N Torry), 7:14:12 (without)
46 Nick Torry 2:16:21 (pictured above)
1531 Will Green 2:24:18
1581 Andy Greenleaf 2:24:34
1642 Nicolas Besson 2:25:20

2 Kent AC 7:09:05
1291 John Gilbert 2:19:03
1261 Peter Lighting2:24:31
1299 David Morgan 2:25:31

3 Hercules Wimbledon 7:11:01
1300 Belal Ahmed 2:21:40
1815 Richard McDowell 2:23:08
1536 Dimosthenis Evangelidis 2:26:13

4 Victoria Park H & Tower Hamlets 7:14:57 (with P Martelletti) 7:33:50 (without)
44 Paul Martelletti 2:17:29 (elite race)
1809 Ewan Cameron 2:25:10
1684 Paul Gaimster 2:32:18
1661 Ken Norgrove 2:36:22

5 Inverclyde (Sco) 7:21:24 (checking for vest violation on one scorer)
1362 Craig Ruddy 2:20:29
1678 John Sharp 2:29:55
1277 Peter Tucker 2:31:00
(alternative vest scorer would be 3:15:12 giving 8:06:41)

(Leeds City 7:21:28 )
1269 Josh Rowe 2:22:49 (not eligible due to vest)
1889 Jason Cherriman 2:28:18
1410 Jonathan Walton 2:30:21
(No eligible alternative scorer)

6 South London H 7:22:11
1413 Daniel Gaffney 2:22:57
1286 Kevin Quinn 2:28:08
1730 Ollie Garrod 2:31:06

7 Bristol & West 7:22:29
1743 Harry Allen 2:23:30
1180 Maciej Bialogonski 2:23:40
1584 Graham Breen 2:35:19

8 Belgrave 7:22:45
1796 Lee Garret 2:24:38
1297 Andrius Jaksevicius 2:25:01
1556 Ben Maccronan 2:33:06

9 Cambridge H 7:24:37
1569 Ben Shearer 2:25:38
1240 Danny Kendall 2:27:53
1324 James Macdonald 2:31:06

10 Thames Valley H 7:29:12
1381 James Ellis 2:26:39
1866 Robert Collins 2:30:08
1591 Sage Pearce-Higgins 2:32:25

 

29 Team Bath 7:52:13
1754 Daniel Jones 2:37:46
1909 Jon Cracknell 2:35:02
483 Tom Dudden 2:39:25

 

Women

1 Clapham Chasers 8:20:55
560 Stephanie Davis 2:32:38 (pictured below)
720 Eve Bugler 2:51:53
891 Alice McGushin 2:56:24

 

2 London Heathside 8:36:43
844 Rebecca Bunting 2:46:34
652 Josie Hinton 2:53:50
669 Julia Bijl 2:56:19

3 Dulwich 8:48:08
590 Marta Miaskiewicz 2:53:33
956 Ali Campbell 2:55:22
834 Hayley Seddon 2:59:13

4 Herne Hill 8:48:29
883 Steph Mccall 2:51:49
25 Stacey Ward 2:52:33
664 Olivia Zeltner 3:04:07

5 Fulham RC 8:52:22
667 Jackie Skinner 2:50:38
880 Jessica Saunders 3:00:23
714 Alice Riddell-Webster 3:01:21

6 Serpentine 8:54:57
724 Anna Lawson 2:55:52
638 Catherine Meyer 2:56:18
552 Ahlem Ben Gueblia 3:02:47
(497 Phebe Ko 2:45:29 (vest not eligible))
(NB Devon Yanko (USA) 2:42:03 not registered)

7 Charnwood 8:55:55
781 Hannah Doran 2:42:38
721 Vicky Baddick 3:06:23
870 Alice Thackray 3:06:54

8 Reading RR 9:03:24
967 Gemma Buley 2:59:09
878 Nikki Gray 2:59:25
925 Katherine Sargeant 3:04:50

9 Bristol & West 9:05:42
741 Annabel Granger 2:47:43
549 Naomi Aylwin 3:11:36
728 Lucy Bird 3:16:23

10 Southampton AC 9:07:59
580 Ellie Monks 2:58:49
866 Karla Borland 3:04:19
648 Miriam Jones-Walters 3:04:51