Posted on

Abdi and Hannah show their class with South West Schools’ victories

WESTBURY Harriers team-mates Abdi Hassan and Hannah Hobbs were both impressive winners in the South West Schools; Track & Field Championships held at the Exeter Arena.

Representing Avon Hassan ran out a comfortable winner of the inter boys’ 8000m while Hobbs was a class above her rivals in the senior girls’ 3000m.

Hobbs had been hoping to go sub 10 for the distance but with little opposition and training having been curtailed by the demands of A Levels she had to settle for 10mins 10.80secs. More is sure to come from both runners.

Other gold medal winners included Bristol & West AC sprinter Tia Jackson in the 100m and Joshua Schrijver in the junior boys’ discus.

North Somerset AC’s Emma Bakare, who attends Backwell School, also had a great day claiming gold medals in the triple jump and shot – an unusual double by any standards but underlining her terrific all-round talent.

 

South West Schools’ Track & Field Championships, Exeter Arena (A=Avon; G=Gloucestershire;W=Wiltshire).

 

Senior boys  – 100: 4 Cameron Sprague (A) 11.09; 200: 2 Sprague 21.93; 800: 2 Robert Howorth (W) 1:56.32; 1500: 1 John Howorth (W) 4:01.81; 2 Hugh Sadler (A) 4:04.02; 3000: 3 Max Davis (A) 9:03.00; LJ: 1 Jake Burkey (W) 6.90 (+2.0w); TJ: 3 Kieran Short (W) 12.43; HT: 1 Josh Ricketts (W) 46.40.

 

Inter boys – 100 (+1.8w): 1 Ethan Hall (A) 11.07 (also heats 11.03 +0.9w); 200 (+2.9w): 1 Femi Akinbobola (W) 22.91 (hts 22.71 +2.7w); 3 Isaac Corey (A) 23.21; 400: 2 Nathaniel Mitchell (A) 52.50; 3 Matt Smith (W) 52.68; 800: 1 Abdi Hassan (A) 2:01.45; 3 Ellery Cole (W) 2:04.42; 1500: 3 Sam Gentry (A) 4:09.84; 100H: 2 Peter Adeosun (W) 14.26; 3 Will Scammell (W) 14.41; 400H: 1 Harry Meredith (A) 58.37; 1500 S/C: 1 Ben McIntyre (G) 4:42.86; 4x100m relay: 2 Avon 45.85; 3 Wiltshire 46.02;  LJ: 3 Hall 6.26; Jav: 1 Thomas Holmes (W) 59.86; HT: 2 Toby Conibear (A) 51.50.

 

Junior boys – 100 (+0.9w): 2 O Henry (W) 11.63; 200 (+2.6w): 3 Lanre Alli (W) 24.02; 800: 1 Robert Jones (W) 2:07.10; 1500: 2 Steve Kerfoot (A) 4:26.67; HJ: 1 Kiran Carter (G) 1.78; 2 Luke Ball (A) 1.78; SP: 2 Mikael Evloev (W)  11.89; DT: 1 Joshua Schriver (A) 36.10; 2 Evloev 34.25;  HT: 1 Will Compton (G) 44.72; 2 James Viner (W) 41.95; 3 Harry Ricketts (W) 39.97; 4 Owen Merrett (W) 39.56.

 

 

Senior girls – 100H (+5.0w): 1 Jenna Blundell (A) 14.17; 1500: 3 Jade Littlechild (W) 4:48.69; 1500S/C: 1 Caitlin Wosika (A) 5:18.27; 3000: 1 Hannah Hobbs (A) 10:10.80;  TJ: 1 Emma Bakare (A) 11.68 (+3.4w); SP: 1 Bakare 12.02; DT: 3 Georgia Pickford (W) 31.43.

 

Inter girls – 100 (+0.1w): 1 Tia Jackson (A) 12.05; 300: 2 Jess Frazer (A) 41.57; 800: 3 Eleanor Webster (A) 2:20.14; 1500S/C: 3 Enya Maylor (A) 4:56.24; 4x100m relay: 1 Avon 49.88; HJ: 1 Molly Hole (W) 1.69; SP: 1 Hole 12.69; LJ: 1 Gabrielle Kirkham (W) 5.35; DT: 1 Anna Merritt (W) 37.93; HT: 1 Merritt 50.02.

 

Junior girls – 200: 3 Delleah Belgrave (W)  26.59; 75H (+2.0w): 3 Willa Gibb (W) 11.23; 300: 1 Ophelia Pye (W) 43.32 (hts 42.88); 3 Lily Bailey (A) 43.70 (hts 42.83); 1500: 1 Bea Wood (W) 4:28.78 (CBP); 2 Dalis Jones (A) 4:48.44; 4x100m relay: 2 Avon 52.19; PV: 2 Lottie Stein (A) 2.45; SP: 1 Georgia Clarke (W) 10.63; Jav: 1 Megan Galpin (W) 40.11; 2 Jess Lewis (A) 38.88; HT: 2 Kasey Banks (A) 28.47; 3 Jolie Littlejohns (W) 25.02.