Abdi shows his class with runaway victory in Avon Schools Championships

GOOD to see Abdi Hasan notch up a season’s best to win the senior boys’ 800m title at the Avon Schools Track & Field Championships.

The Cotham School student, who competes for Westbury Harriers, was in a class of his own as he finished well cleasr of the field in a time of 1mins 57.3secs.

In difficult conditions and virtually running solo against the clock that was a fine effort and there is no doubt he will go much faster, maybe even on Saturday when he turns out for Avon at the South West Schools’ Championships in Exeter.

It is surely only a matter of time before he betters his lifetime best of 1:55.5.

Also look out for Bath student Max Davis. He recently made his debut for England over 10k on the road in Italy and on Saturday he smashed his PB to win the senior boys’ 1500m leaving Sam Gentry trailing in his wake.

 

Avon Schools Track & Field Championships, Kip Keino Stadium Filton

AB=Abbey Wood; AP=Ashton Park; B=Beechen Cliff; BA=Backwell; BC=Bristol Cathedral; BD=Bedminster Down; BAD=Badminton; BF=Bristol Free; BG=Brimsham Green; BM=Bristol Met; BO=Broadoak; BSCS=Bradley Stoke Community School; BW=Backwell; C=Cotham; CA=Castle Thornbury; CBC=City of Bath College; CC=Clifton College; CH=Churchill; CHS=Clifton High School; CL=Clevedon; CO=Colston’s School; CSS=Chipping Sodbury School; CV=Chew Valley; F=Fairfield High; G=Gordano; H=Haysfield; JCA=John Cabot Academy; K=Kingswood; KES=King Edward School; M=Mangotsfield; MC=Monkton Combe; ML=Marlwood; NH=Norton Hill; O=Oldfield; OH=Oasis Hengrove; P=Prior Park; QEH=Queen Elizabeth Hospital School; R=Redmaids; RA=Ralph Allen; RG=Redland Green; RHS=Royal High School; S=Sidcot; SB=St Bedes; SBL=Sir Bernard Lovell; SG=St Gregorys; SGS=South Glos & Stroud College Filton; SK=St Katherine’s; SMRT=St Mary Redcliffe; W=Writhlington; WE=Wellsway; WIA=Winterbourne Academy; WO=Worle.

Senior boys – 100: 1 Daniel Brooks (SGS) 10.8; 2 Isaac Cory (CSS) 11.1; 3 Charlie Bates (BGS) 11.2; 200: 1 Brooks 22.6; 2 Coty 23.0; 3 Bates 23.5; 400: 1 Nathaniel Mitchell (SB) 52.1; 2 J Brotherwood (MC) 56.4; 800: 1 Abdi Hassan (C ) 1:57.3; 2 Greg Haywood (SMRT) 2:02.9; 3 Cameron Worso (SCG) 2:16.2; 1500: 1 Max Davis (RA) 4:12.0; 2 Sam Gentry (BA) 4:21.0; 3000: 1 Jack Wilkinson (BA) 9:50.2; 2 Aiden Noble (CC) 11:02.0; 400H: 1 Harry Meredith (Banes) 60.7; HJ: 1 Brotherwood 1.75; 2 David Thomas (CA) 1.70; LJ: 1 Marcin Olech (SGS) 6.06; 2 Cameron Lohia (SGS) 5.99; 3 Tim Leong (BA) 5.59; Jav: 1 Adam Koblic (CC) 43.17; 2 James Lynch (SGS) 34.20; SP: 1 Jonathan Evans (SG) 12.44; 2 Sammy Etherton (W) 10.38; 3 James Lynch (SGS) 9.55.

Inter boys – 100: 1 Ed Wilson (WIA) 11.4; 2 Max Elliott (CSS) 11.5; 3 Ben Game (B) 11.6; 200: 1 Elliott 23.4; 2 Josh Maggs (JCA) 23.7; 3 F Oczko (KES) 24.2; 400: 1 James Scott (CC) 54.8; 2 Harrison Garland (BA) 56.9; 3 Liam Hillier (AB) 57.6; 800: 1 Ben Hamblin (CL) 2:03.6; 2 Steve Kerfoot (SBL) 2:04.0; 3 Beck Harding-Hill (AP) 2:06.4; 1500: 1 Alexander Wilson (QEH) 4:22.3; 2 Fred Hawker (WIA) 4:34.5; 3 Oliver Lock (CHS) 4:50.0; 3000: 1 Alex Parsons 9:19.6; 2 Bryn Davies (BGS) 9:44.3; 100H: 1 Wilson 14.5; 2 Callum Chamber (K) 15.4; 3 Henry Hicks (CV) 16.1; HJ: 1 Harvey Parsons (JCA) 1.60; 2 Zach Townsend (S) 1.40; LJ: 1 Maggs 5.97; 2 Game 5.90; 3 Jedani Wright (F) 5.70; TJ: 1 Wright 11.97; 2 Lewis Badahur (RA) 11.10; 3 Hicks 10.94; SP: 1 Elvis Webster (BGS) 11.24; 2 Oliver Durie (CHS) 10.64; 3 Tom Fortune (BA) 10.15; Discus: 1 Toby Conibear (BG) 29.24; 2 Ben Cox (K) 29.11; 3 Kory Alexander (CL) 25.19; Jav: 1 Fintan Burdge (JCA) 30.59; 2 Callum Watts (BA) 28.13; Hammer: 1 Conibear 61.69; 2 Sasha Pashei-Tarighoun (CO) 24.98; PV: 1 Liam Hillier (AW) 3.51.

Junior boys – 100: 1 Dennis Alphonso (SMRT) 12.0; 2 Ryan Brady (OSB) 12.1; 3 T Hobbs (W) 12.1; 200: Louis O’Doherty (BC) 25.8; 2 O Hammond (RA) 25.8; 3 Stan Irving (CH) 26.3; 300: 1 Chris Royce (WO) 40.9; 2 Finn Frankcom (M) 21.2; 3 J McKyle (WE) 41.5; 800: 1 Alex Knight (KES) 2:13.2; 2 Ollie Campbell (CH) 2:16.6; 3 Sam Holloway (CL) 2:20.9; 1500: 1 Seamus Robinson (SB) 4:28.1; 2 Dylan Stoneman 4:48.4; 3 Louis Brunsdon (CH) 4:48.7; 80H: 1 Patrick Kyle (WIA) 12.5; 2 George Isgrove (S) 13.3; 3 Tommy Baynham (MC) 13.4; HJ: 1 Luke Ball (BG) 1.80; 2 Alfie Boulton (BC) 1.50; 3 Oliver Andrews (P) 1.50; LJ: 1 Alphonso 5.87; 2 Nande Mathutha (SG) 5.06; 3 Ben Lumoso (SK) 5.05; TJ: 1 Ishmael Ruglass (BM) 10.96; 2 Oliver Andrews (P) 10.34; 3 Cameron Hudson (B) 9.83; PV: 1 Adam Nolan 2.70; SP: 1 Joshua Schrijver (CC) 13.42; 2 Alexander Eliott (CSS) 10.71; 3 Stanley Irvine (CH) 9.96; Discus: 1 Schrijver 39.50; 2 Isaac Campbell-wu (QEH) 27.29; 3 Charlie Thornton (B) 22.85; Jav: 1 Ted Harrison (RG) 29.02; 2 Bayley Seviour (BO) 28.93; 3 Caden Harris (CO) 24.72; Hammer: 1 Matthew Page (BSCS) 30.61.

Senior girls – 100: 1 Khia’aama Kofi (Bristol) 12.7; 2 Mia Breeze (Bristol) 13.1; 200: 1 Kofi 27.7; LJ: 1 Caycee-Jay Pewrry (SGS) 3.99; TJ: 1 Lucy Durham (BG) 9.74; SP: 1 Anna Loughlin (BC) 9.05; Hammer: 1 Loughlin 53.03; 2 Niamh Boulton (CBC) 32.32; Discus: 1 Boulton 24.02; Jav: 1 Chloe Phelps (SGS) 29.91.

Inter girls – 100: 1 Ellie Mount (O ) 12.9; 2 Ella Young (BA) 13.0; 3 Phoebe Gooch (G) 13.8; 200: 1 Steph Brooks (P) 27.2; 2 Abi Williams (BG) 29.0; 3 Paris Barley (SMRT) 32.1; 300: 1 Brooks 44.0; 2 Sophie Moore (RHS) 45.8; 3 Isobel Gray (CH) 46.2; 800: 1 Kate Howard (BGS) 2:21.9; 2 Eleanor Webster (K) 2:22.6; 3 Dani Sinclair (M) 2:23.8; 1500: 1 Dalis Jones (ML) 5:04.0; 2 Alice Bridger-Morales (BW) 5:18.7; 3 J Cott (H) 5:21.7; 3000: 1 Rosie Hamilton-Jones (BGS) 10:39.7; 80H: 1 Mount 12.0; 2 Bethan Morgan (BAD) 12.8; 300H: 1 Stephanie Brooks (P) 49.0; 2 Daisy Harvey 51.2; HJ: 1 Gooch 1.50; 2 Morgan 1.45; 3 Willow Glendenning (H) 1.40; LJ: 1 Amelia Grant (MC) 4.62; 2 Jasmine Dearing (NH) 4.61; 3 Ayisha Lindsay (SMRT) 4.54; TJ: 1 Amalie Parsons (BGS) 9.90; 2 Gooch 9.64; 3 Olivia Hawkins (RHS) 8.42; SP: 1 Libby Parker 10.96; 2 Moni Brady (Bristol) 9.72; 3 Melissa Ochero (BAD) 9.36; Discus: 1 Isobel Hellings (G) 22.59; 2 Edie Morris (K) 20.45; 3 Emily Barry (BG) 20.19; Jav: 1 Jess Lewis (OH) 40.90; 2 Libby Parker 35.97; 3 Freya Emmerson (RG) 24.70; Hammer: 1 Thema Hendricks 38.31; 2 Christina Becker (CL) 32.35.

 

Junior girls – 100: 1 Chloe Marrett (O ) 12.8; 2 Ellie Breeze (CO) 13.1; 3 Kasovia Smolka Headley (C ) 13.1; 200: 1 Smolka Headley 28.0; 2 Ruby Saunders (CO) 28.4; 3 Jo-Jo Keating-Gardner (KES) 29.1; 300: 1 Lily Bailey (M) 42.1; 2 Alice Matthews (BM) 445.4; 3 Gwen Lightburn (BF) 46.1; 800: 1 Amelia Honor (CHS) 2:22.6; 2 Keira Devereux (BGS) 2:25.2; 3 Amy Nicholls (WE) 2:36.2; 1500: 1 Lottie Silverton (RHSO 5:02.0; 2 Megan Hornung (CHS) 5:04.0; 3 A Nicols (WE) 5:09.0; 75H: 1 Naomi Dawson (CA) 12.2; 2 Alice Wilson (K) 12.5; 3 Molly Bryant (CO) 12.6; HJ: 1 Lily Bailey (M) 1.50; 2 Silverton 1.45; 3 Tilly Edwards (CHS) 1.40; LJ: 1 Wilson 5.06; 2 Eleni Francis (O) 4.93; 3 Ella Bowell (BD) 4.64; SP: 1 Maisie Johns (BGS) 9.82; 2 Sophie Barnard (BGS) 8.30; 3 Lucy Vindel (BSCS) 7.93; Discus: 1 Johns 21.08; 2 Scarlett Pearce-Lynch (CC) 20.98; 3 Jemima Honeybourne (RHS) 17.39; Jav: 1 Saskia Lawrence (R ) 24.87; 2 Scarlett Pearce-Lynch (CC) 23.92; 3 Vicky Lawrence (S) 15.04; Hammer: 1 Hannah Holman 27.99; 2 Kacey Banks (M) 27.89; PV: 1 Grace Horswell (K) 2.31.